ادغام، تملیک و اصلاح ساختار

ادغام، تملیک و اصلاح ساختار

ادغام  و تملیک (Merge & Acquisition) از موضوعات مهم و استراتژیک در این دهه بشمار می رود. از سال ۲۰۱۱ میلادی به بعد بدلیل افزایش فشارهای اقتصادی بر کسب و کارها و مشکلات شدید نقدینگی، مدیران و مالکان بنگاه‌های اقتصادی غالبا درگیر معاملات و پیشنهادات تحصیل و ادغام می شوند. برخی کسب و کارها بدنبال تامین منابع مالی موردنیاز برای حفظ بقاء خود و برخی کسب و کارها نیز بدنبال سرمایه گذاری و سودآوری بیشتر و شراکت در کسب و کارهای دیگر هستند تا با یک اقدام استراتژیک مناسب در راستای اهداف کسب و کارخود و ایجاد سینرژی در درازمدت، برقدرت تجاری خود بیفزایند. ادغام و تملیک مقوله‌ای مرتبط با حوزه های “مالیه بنگاه” (Corporate Finance) و “حاکمیت شرکتی” (Corporate governance) می‌باشد که به مسائل مربوط به خرید، فروش و ترکیب شرکت‌ها می‌پردازد. فرآیند ادغام و تملیک و ارائه مشاوره به مشتری در خصوص فرصتها، محدودیتها، منافع و زیان‌های ناشی از آن با توجه به کسب و کار بنگاه، تهیه گزارشهای تحلیلی شامل تحلیل صنعت و وضعیت شرکت در صنعت و همچنین تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی و مدل‌سازی مالی با لحاظ نمودن اثرات انجام معامله بر صورتهای مالی از خدمات مرکز ویرا در این حوزه می‌باشد. ارزیابی ریسک مالی و عملیاتی، ارزش‌گذاری و ارزیابی قیمت و ساختار مناسب برای انجام معامله و راهبری مذاکرات نیز از خدمات این بخش می‌باشد. مهمترین نکته درفرآیند ادغام و تملیک توجه به دارایی‌های نامشهود و خصوصا برند شرکت می‌باشد، بطوریکه گزارشی مفصل در حوزه مدیریت استراتژیک و اقتصادی این اقلام دارایی تهیه و در اختیار خریدار و سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد تا علاوه بر ارزش سهام، تصویر روشنی از جریانات نقد آتی شرکت که از محل برند و سایر دارایی‌های نامشهود قابل پیش‌بینی است، در اختیار وی قرار گیرد.
  • ادغام:

این بخش از خدمات مرکز زمانی ارائه می‌گردد که دو شرکت تمایل به ترکیب یکدیگر و تشکیل ساختار جدید داشته باشند. در واقع ادغام، تراکنشی است که در آن دو بنگاه با توافق یکدیگر با هم ترکیب شده و عملیات کاری خود را ادغام می کنند. در این فرآیند شرکتها از طریق در اختیار گرفتن مالکیت شرکت دیگر، آن را تحت کنترل در می آورند.
  • تملیک:

به مفهوم در اختیار گرفتن مالکیت یک شرکت توسط شرکت دیگر عنوان می شود به صورتیکه که شرکت خریدار بزرگتر از شرکت مورد نظر است. این مفهوم به صورت takeover  یا buyout  نیز شناخته می شود. به عبارت دیگر اقدامی است که در پی آن یک شرکت درصد قابل توجه  از سهام شرکت دیگر را خریده (سهام مدیریتی) و کنترل مدیریتی شرکت را به عهده می گیرد.
  •  اصلاح ساختار:

شرکت‌هایی که مشکلات مالی و یا ساختار مالی و یا ساختار سرمایه نامناسب داراند می‌توانند از این بخش خدمات مرکز بهره‌مند گردند. مشاوران مرکز با ارزیابی و بررسی شرایط اقتصادی بازار و بنگاه و بررسی راهکارهایی نظیر فروش بخشی از دارایی، تغییر ترکیب دارایی، بررسی نسبت بدهی و سرمایه، اصلاح ساختار و مواردی از این دست، می‌کوشند تا ساختار مالی را بهبود ببخشیده شرکتها را از مرحله ورشکستگی خارج سازند.
خدمات مرکز در این حوزه توسط ذینفعان زیر قابل استفاده است:

خریداران و سرمایه‌گذاران:

هنگامی که شرکتی قصد سرمایه‌گذاری در شرکتی دیگر را دارد، مشاوره ادغام و تملیک از ابتدا تا انتها همراه خریدار خواهد بود. بررسی مواردی از قبیل: بررسی استراتژی شرکت، شرایط کلان مالی و اقتصادی، ساختار سرمایه، راه‌های جایگزین، تحلیل فرصت و ریسک، در اولین مرحله انجام می‌گیرد. در مرحله بعد در صورت تمایل خریدار، متخصصین مرکز اقدام به مذاکره اقتصادی و حقوقی با شرکت می‌کنند و کلیه مراحل حقوقی، قانونی، حسابرسی و ساختاری مربوط به معامله را انجام مدیریت می‌کنند. در مرحله آخر بر اساس طراحی صورت‌گرفته مرحله گذار نیز با نظارت مرکز قابل اجرا می‌باشد.

فروشندگان:

هنگامی که خریداری با پیشنهاد در اختیار گرفتن سهام یک شرکت اقدام می‌کند، بهره‌گیری فروشنده از یک مشاور ادغام و تملیک برای حفظ منافع شرکت اجتناب‌ناپذیر است. همچنین هنگامی که فروشنده خود به دنبال جذب سرمایه‌گذار است، مشاور ادغام و تملیک به‌عنوان وکیل فروشنده این وظیفه را بر عهده خواهد گرفت. فروشنده با استفاده از مشاور ادغام و تملیک اطمینان پیدا می‌کند که کلیه شرایط معامله، از ارزشگذاری تا شرایط حقوقی، قانونی و ساختاری واگذاری، بر اساس منافع او طراحی و اعمال شده است.

سرمایه‌گذاری بین‌المللی:

درصورت نیاز به همکاری و جذب سرمایه‌گذاران خارجی و یا سرمایه‌گذاری در خارج از ایران، مرکز ارزش‌گذاری برند ویرا از طریق شبکه همکاران بین المللی (نظیر Intangible Business, KPMG, CELTIC) خدمات متمایز و بی‌نظیری ارائه می‌ده، به نحوی که این شبکه همکاری بیشترین ارزش افزوده برای مشتریان را بهمراه خواهد داشت.
ما گروه ویرا هستیم
در ارزشگذاری برند، تعیین رتبه اعتباری و هوش تجاری همراه شما هستیم